Системи електроживлення для приватного будинку / котеджу

Сучасне місто може дати своїм мешканцям багато чого цікавого і приємного - роботу, необхідну інфраструктуру для життя і розваг, комфортабельне житло. В той же час місто стомлює щільністю потоків, смогом, високим ритмом життя.

Багато людей, як компроміс, вибирають життя в передмісті - і від роботи недалеко і дихається вільніше.

Однак часто виникає питання - як забезпечити собі комфорт вдалині від міських комунікацій.

І якщо в котеджному містечку все більш-менш просто - там переважно централізоване надання комунальних послуг, зазвичай своя, досить нова, підстанція, то у випадку з заміським будинком / будинком в селі все складніше - умови комфортного проживання необхідно організовувати власнику або найнятим їм специалістам .

Енергозабезпечення для котеджей на перший погляд виглядає простіше, в силу того про що розповідалося вище, однак структурованість мереж і відносна новизна обладнання не рятує від відключення на високовольтній лінії або несправності обладнання підстанції та розподільчих мереж. І тоді, якщо заздалегідь не вжити заходів, з комфортом можна розпрощатися.

Для заміських будинків або сіл основний проблема може стати «остання миля». Вирішити цю проблему буває не так вже і просто.

Часто основним джерелом (а для негазифікованих поселень і єдиним) енергії в заміському будинку є електрика.

Електрика - це світло, можливість приготувати / розігріти їжу. Від нього залежить робота автоматики опалення або все опалення, якщо воно електричне, системи кондиціонування, освітлення, насоси водяної свердловини, робота побутової техніки та багато іншого. Навіть для теплових насосів потрібно електроживлення.

У сучасному світі важко прожити без електроенергії, особливо в заміському будинку ....

Тому питання про резервні джерела електроживлення стоїть досить гостро.

Зараз, коли тема використання альтернативної енергетика вже не вважається фантастикою,  а технологія зробила крок далеко вперед і такі системи стали звичайними для заміських будинків, традиційні рішення на основі резервних електростанцій і ДБЖ не втратили актуальність.

Для будинків з сонячними панелями традиційні рішення дозволяють забезпечити безперервність електропостачання в разі низької інсоляції (наприклад, зарядити акумуляторні батареї, якщо такі є) або забезпечують живлення всього комплексу при тривалій відсутності зовнішнього живлення та ін.

При «традиційному» енергозабезпеченні електростанція забезпечує електрикою весь будинок або критичну частину його споживачів.

А ДБЖ захищає те обладнання, яке повинно працювати безперервно або забезпечує належну якість напруги для тих пристроїв для яких це критично.

ДГУ для заміського будинку

При виборі електростанції для живлення заміського будинку потрібно зробити вибір - або ми забезпечуємо живлення тільки пристроїв, без яких не можна обійтися, або все електрообладнання будинку. У першому варіанті можна значно заощадити гроші, але є ризик що якщо в подальшому треба буде підключити щось додатково, то потужності дизельного агрегату на це не вистачить.

При виборі потужності «на весь будинок» ситуація простіше - є велика ймовірність що не всі обладнання буде працювати одночасно, отже буде запас потужності. До того ж є навантаження сезонного характеру або можна відключити щось непотрібне саме зараз, наприклад електролазню ))).

Стосовно потужності, що споживається будинком, її можна визначити різними способами:

1. Включити всі споживачі і заміряти струм на автоматичному вимикачі вводного щита. Однак тут криється нюанс - такий спосіб не враховує пускові струми обладнання і потужність навантаження, яке працює не постійно, а підключається періодично. Це в подальшому може призвести до перевантаження при перемиканні споживачів на живлення від ДГУ.

2. Поставити аналізатор мережі та вимірювати параметри за певний відрізок часу. Це дозволить отримати реальну картину того, що відбувається в електромережі. Слід враховувати сезонність вимірювання - ідеально провести його взимку і влітку. Однак мало хто з власників будинку буде чекати стільки часу )). Доводиться вичитати / додавати до отриманих даних потужності споживачів, яким характерна сезонність.

3. Вивчити паспортні дані споживачів, додати пускові струми, врахувати коефіцієнт одночасності і додати необхідний запас потужності + запас на розвиток.

Слід розуміти, що для дизельної електростанції погано як перевантаження, так і навантаження менше 30%, тому ідея «давайте візьмемо побільше, з запасом» не завжди хороша.

Проблему пускового струма пристроїв можна вирішити за допомогою систем плавного пуску, частотних перетворювачів систем відстрочки запуску (дозволяє рознести за часом запуск обладнання з великими пусковими струмами). Це буде більш оптимально.

Трифазні резервні електростанції дуже погано реагують на перекос фаз, тому часто потрібно робити перерозподіл навантаження по фазах.

Якщо прийнято рішення що потрібно живити тільки частину навантаження, необхідно передбачити окрему лінію для таких споживачів, щоб випадково не підключити до ДГУ щось потужне, здатне її перевантажити.

Для зручності, системи резервного живлення, зазвичай, комплектуються АВР, які самостійно, без участі людини, виконують процедуру перемикання споживачів електроживлення на резервне джерело і назад. Ці системи, як і все обладнання резервного і безперебійного живлення, важливі апарати комутуючих схем та ін. можуть інтегруватися в систему управління будівлею (BMS), що дозволяє бути в курсі того, що відбувається і швидко реагувати при виникненні нештатних проблем.

ДБЖ для будинку

Джерело безперебійного живлення, зазвичай, використовується для захисту навантаження, критичного до якості напруги мережі (наприклад, автоматика управління котлом) і для пристроїв (побутових або спеціалізованих) перерва в живленні яких, навіть короткочасна, створить незручності / /дискомфорт / проблеми (наприклад системний блок комп'ютера, освітлення, система спостереження і сигналізації)

Для важливої інфраструктури та коштовного обладнання, критичного к якості напруги (ремонт такої техніки часто коштує дорожче самих ДБЖ), необхідно застосовувати джерела безперебійного живлення з подвійним перетворенням напруга. Для освітлення, сигналізації, комп'ютера, телевізора та ін. споживачів такого класу допускається застосовувати лінійно-інтерактивні ДБЖ.

Можна встановити один ДБЖ для захисту всіх споживачів або окремі на сегменти. За одним ДБЖ простіше стежити, до того ж пристрої з подвійним перетворенням, потужністю 10кВА і більше відносяться до сегменту спеціалізованих пристроїв - вони більш надійні, більш функціональні, мають багато налаштувань, різні режими роботи.

Стосовно часу автономії.

Багато власників хочуть встановити ДБЖ на великий час автономії - кілька годин, щоб не морочитися з встановленням ДГУ, паливом тощо.

Однак для таких систем вартість акумуляторних батарей може перевищувати вартість самого ДБЖ, а з огляду на що батареї мало коли служать більше 5 років (не слід ототожнювати реальний термін служби з «проектним терміном експлуатації», який заявляється виробником) то рішення виходить коштовно як в плані початкових вкладень, так і по експлуатаційним витратам.

Оптимально розраховувати автономію ДБЖ на рівні 20-30хв. і використовувати дизельну електростанцію.

У разі неможливості встановлення ДГУ рекомендується максимально зменшити кількість споживачів, що підключаються до ДБЖ і використовувати джерела з посиленим зарядним пристроєм для зменшення часу перезарядження батареї великої ємності.

Як ми бачимо, енергозабезпечення заміських будинків не така проста справа, як може здатися на перший погляд, і вимагає професійного і виваженого підходу.