Перевірка акумуляторів

 

Для чого необхідна перевірка акумулятора ДБЖ?

 

Акумулятори чи то для систем безперебійного живлення чи то для «зеленої енергетики» є своєрідним «резервуаром» в якому накопичується електроенергія і з якого вона витрачається в аварійній ситуації. Тому від зі стану батарей і їх ємності в основному залежить надійність і безперервність електропостачання.

Акумуляторні батареї, як і будь-які хімічні елементи, схильні до зносу, пов'язаного або з природним старінням елементів, викликаним часом експлуатації та циклами заряду / розряду або з неправильною експлуатацією (порушення температурного режиму, неправильна робота зарядного пристрою, глибокий розряд, високий струм розряду та ін.) або з заводським браком.

З огляду на це, для експлуатуючої організації важливо стежити за тим щоб характеристики акумуляторних батарей відповідали допустимим для системи де вони встановлені, а час резервування гарантованим.

Це забезпечується періодичною перевіркою акумуляторів ДБЖ. Зробити це можна кількома способами. Найпростіший - розряд акумуляторів на існуюче навантаження з вимірюванням напруги на групах батарей / окремих батареях.

Цей спосіб не завжди припустим тому що при невеликому навантаженні і великої ємності батарей він займає багато часу а при великому навантаженні і невеликому часі автономії може призвести до раптового знеструмлення навантаження при несправності однієї або декількох батарей.

Слід зазначити що деякі сучасні ДБЖ, такі як Riello Sentyum, можуть безпечно тестувати свої АКБ - випрямляч при цьому не відключається і при зниженні напруги на DC шині нижче критичного ДБЖ безперервно переходить на роботу від мережі.

Більш надійний і безпечний спосіб перевірити акумулятор ДБЖ - розряд групи АКБ на тестове навантаження. Особливо часто такий спосіб застосовується в телекомунікаційних системах де є паралельні ланцюги акумуляторів що резервують один одну.

Для такого тестування необхідне навантаження, розраховане на потрібний струм та напругу постійного струму і відповідне програмне забезпечення, яке дозволяє будувати розрядні характеристики за якими можна оцінити реальний стан акумуляторних батарей і ступінь зносу.

battery discharge w

Ще одним способом який дозволяє оцінити стан акумуляторів є вимірювання їх внутрішнього опору. Цей спосіб хорош в першу чергу тим що дозволяє проводити перевірку на працюючій системі без відключень живлення і ризиків знеструмлення навантаження. До недоліків можна віднести те що стан акумуляторів оціюється опосередковано.

Найбільш ефективні для даної перевірки японські прилади торгової марки HIOKI. Вони дозволяють не тільки вимірювати напругу та внутрішній опір але й зберігати масиви виміряних значень у нергонезалежній пам'яті, що за умови дотримання періодичності перевірки дозволяє з великою вірогідністю оцінити ступінь і динаміку «старіння» акумуляторних батарей.

hioki bt3554 w

На завершення хочемо звернути увагу на те що періодичний тест акумуляторів для ДБЖ дозволяє контролювати їх ступінь зносу і стан, що, в свою чергу, дозволяє своєчасно замінити батарею або групу елементів і запобігти ризику аварійного відключення споживачів.